
Dobrač Dobratsch
Jean Ziegler: Pravim, da jih občudujem, so sol zemlje. Borijo se za svoje kulturne pravice – saj je multikulturnost v Avstriji nekaj čudovitega. Da slovenska manjšina na primer zahteva svojo kulturno identiteto, spoštovanje, spoštovanje ustave, se mi zdi sijajno. Upanje, da se to dogaja s civilnimi, demokratičnimi, nenasilnimi akcijami in povrhu proti volji večine, se mi zdi prekrasno. Da tako mladi ljudje tvegajo socialne posledice, tudi v poklicnem življenju, se mi zdi vredno občudovanja, ker služijo napredku civilizacije v tej deželi. In upam, da se bodo naprej borili in da bo slovenska kultura v ustavi spoštovana, zaščitena in podprta.Civilna družba vas občuduje, ker vedno spet napadate vladajoče in kapital ... (Jean Ziegler prekine vprašanje)Oprosti, rad bi še nekaj povedal o svojem odnosu do koroških Slovencev. Imam prijatelja, ki mu je ime Wolfgang Petritsch, je slovenskega rodu in eden najbolj izvrstnih diplomatov v Evropi. Bil je Visoki komisar v Sarajevu, zagotovil je mir in inštitucije za Bosno in Hercegovino. Tudi za Kosovo je opravil čudovito delo. Je avstrijski diplomat in to tudi kaže pomen živete identitete, ki daje moč, da dosežejo toliko čudovitega, kakor je on kot Visoki komisar v Sarajevu. Zato je ta upor mladih Slovencev proti nemško govoreči, vse obvladajoči večini tako važen in občudovanja vreden.
Kaj obravnava vaša najnovejša knjiga?Danes je svet takšen: vsakih pet sekund umre otrok od lakote, v Siriji je vojna, OZN je ohromljena. Lahko bi se torej reklo: »Zakaj Ziegler svojo knjigo, svojo avtobiografijo, imenuje Ozki greben upanja?« Ampak upanje živi v civilni družbi, v vseh teh novih demokratičnih gibanjih kot so na primer Greenpeace, Attack, Amnesty International, Via Campesina, ženska gibanja in tudi v kulturno upornih gibanjih ter v koroškem slovenskem gibanju mladih ljudi v Avstriji. Tam je tisto veliko upanje.Karl Marx je rekel, da mora revolucionar biti sposoben, da sliši travo rasti. Che Guevara je rekel, da tudi najmočnejši zidovi padejo zaradi razpok in razpoke nastanejo povsod, upor nastaja povsod, na vseh frontah proti temu podivjanemu kapitalizmu. Ta skrivnostna bratovščina noči, ki se imenuje internacionalna civilna družba, dela neverjetne napredke.Kje se kaže ta »bratovščina noči«?Zdaj bo vrh G20 v Hamburgu in nemška civilna družba že zdaj mobilizira na stotisoče ljudi, da bodo protestirali proti plačancem, ki sedijo v Beli hiši in v Berlinu in v politiki uresničujejo strategijo koncernov. To je neverjetna mobilizacija nemške civilne družbe proti vrhu G20, ki se dogaja v vseh slojih, v vseh religijah, v vseh starostnih skupinah. »Nočemo Trumpa, nočemo Erdogana, naj grejo domov.« To vzbuja neverjetno upanje, prišel bo upor vesti. Prepričan sem, poln upanja sem in hočem, da bo moja knjiga orožje za ta upor. Težko bo, to ni zmagoslavni pohod. Civilna družba nima strankarskega programa, nima partijske linije, je bratovščina noči. Enkrat na leto se pokaže na Svetovnem socialnem forumu, potem spet ponikne in vsak gre na svoj konec fronte.Iz rubrike Po Koroškem preberite tudi