O čebelarstvu in gorskih kmetijah

Stalnica »M.A.J. - Mreža Alpe Jadran«, ki ga deveto leto organizira Slovenska gospodarska zveza, je tokrat združila 30 mladih zamejcev in zamejk iz Avstrije, Italije, Hrvaške in Madžarske.

Pod geslom »Mladi in kmečko gospodarstvo – zamejstvo in stanje v kmetijstvu danes«, se je srečanje 29. in 30. maja začelo dinamično, saj so se dijaki skozi spoznavne igre takoj povezali, prebili led in stkali prve prijateljske vezi. »Naši dijaki sploh ne poznajo gorskega območja in je zanje bila ena enkratna priložnost v živo doživeti travnike, planine in gorske kmetije,« pravi profesorica Janja Trebušak iz Trsta. 

Čebele in gorski kmetiji

Prvi dan je bil posvečen odkrivanju inovativnih kmetijskih praks v gorskih pogojih. Pot je udeležence najprej vodila v Sele, kjer jih je na kmetiji Adamk sprejela Katja Čertov. Kot pravi strokovnjaki za čebelarstvo so mladim podrobno predstavili apiturizem – čebelarski turizem. Dijaki so spoznali celoten proces dela s čebelami, od oskrbe panjev do končnega izdelka, si ogledali bogato paleto domačih proizvodov in izvedeli, kaj vse je potrebno storiti, da nastane vrhunski domači produkt.

Čebelarska delavnica na kmetiji Adamk

Poučna pot se je nadaljevala v Slovenjem Plajberku na kmetiji pri Najeku, kjer jih je gostila Marinka Mader-Tschertou. Dijaki so se razdelili v skupine in se preizkusili v praktičnih raziskovalnih nalogah. S pomočjo leksikonov so morali nabrati in pravilno poimenovati lokalno cvetje ter izmeriti pH-vrednost zemlje, gostiteljica pa jim je razkazala kmetijo in predstavila delovanje kmetijskih strojev, prilagojenih na gorske predele. Popoldne so udeleženci sklenili z obiskom Podna, kjer so si ogledali prelep naravni čudež Jezerce (Meer­auge), ki je s svojo turkizno barvo očaral prav vse prisotne.

Na poti pod Košuto

Drugi dan je bil v znamenju narave in gorske pustolovščine. Od farnega doma v Selah so se dijaki peš odpravili proti Koči pod Košuto. Da pa pot ne bi bila predolga, so v skupinah igrali napet »gozdni bingo«. Med hojo so morali v naravi poiskati in fotografirati določene gozdne elemente, kar je pohod spremenilo v pravo zabavo. Na koči je pohodnike čakalo zasluženo in obilno domače kosilo, s katerim se je druženje uradno zaključilo. Zadnji majski vikend na Koroškem je mladim zamejcem ponudil čudovit vpogled v gorsko kmetijstvo in jim prinesel novo znanje o podeželskih poteh ter znova uspešno okrepil zamejske vezi.  

Lilianna Kiss(15)
MonošterSzentgotthárd

Letos sem se programa M.A.J. udeležila že tretjič. Vsaka izkušnja je bila nekaj posebnega, vendar mi je bil letošnji M.A.J. najljubši, saj smo obiskali številne čudovite kraje. Raznolike dejavnosti in skupinsko delo so nam omogočili, da smo spoznali nove ljudi ter se seznanili z različnimi kulturami. Takšne izkušnje se mi zdijo zelo dragocene, zato si želim, da bi se lahko podobnih srečanj udeležila tudi v prihodnje.

Dorian Gabrić(16)
TrstTrst

Na začetku dogodka se z drugimi dijaki ostalih šol še nismo poznali. Po uvodni spoznavalni igri pa smo se takoj spoprijateljili. Pod vodstvom organizatorja  smo obiskali dve kmetiji, kjer sem se mnogo naučil o delovanju na kmetijah, še posebej veliko novega o čebelarstvu. Najlepšji trenutek mi je bil, ko smo si ogledali Jezerce v Podnu. Ogled naravnega čudeža je bil nekaj čisto posebnega in posebej mirno okolje je bilo enkratno.

Viktorija Smrkolj(16)
CelovecKlagenfurt

Tokrat sem se projekta M.A.J. udeležila prvič. Izkušnja mi je bila zelo všeč, saj je bila zanimiva in polna novih doživetij. V spominu mi je ostal ogled kmetije Adamk, kjer smo se ukvarjali s čebelami in lahko poskusili domači med. Poleg tega sem spoznala veliko novega o kmetjistvu na Koroškem, pa tudi številne ljudi iz zamejstva. Zaradi vseh lepih trenutkov se projekta z veseljem nameravam udeležiti tudi septembra na Hrvaškem.

Iz rubrike Galerije preberite tudi