Adi Gojer (1938–2026)
Ni bil samo uspešen, bil je tudi socialen

Samo to še opravim,

samo to še postorim,

potem se spočijem

in umirim (Tone Kuntner)

Foto: A. Jerlich

»Bilo je leta 1965. Nekega dne je prišel k meni škocjanski hotelir Anzej Richler in potožil, da mora 780 šilingov plačati za odstranjevanje straniščnih odplak. Ko mi je to pravil, sem začel na tihem računati, koliko svinj bi moral krmiti, da lahko zaslužim denar v tej višini. V tistem trenutku sem sklenil, da odpovem službo in postanem samostojen podjetnik,« je pripovedoval Adi Gojer, ko smo ga prosili za intervju za Novice ob 50-letnici njegovega podjetja. 

Preden je  Adi Gojer, rojen 7. marca 1938 na mali kmetiji pri Tomanu v Dobrli vasi ter od leta 1960 poročen z Gudrun Schwab, postal samostojen podjetnik, je delal tudi pri podjetju Schwab. Ko se je odločil za samostojno podjetniško pot, se je takoj odpravil na velikovško okrajno glavarstvo in gospodarsko zbornico in zaprosil za potrebno dovoljenje. Sprva mu dovoljenja za odpravljanje fekalij niso hoteli dati, temveč samo za prevažanje mleka ter leto navrh tudi za smeti - dokler mu po dveh letih niso dali tudi dovoljenja za odvažanje fekalij. V začetnih letih je opravljal svoje delo čisto sam s traktorjem v domači občini Dobrla vas ter v občinah Pliberk, Škocjan, Grabštanj, Grebinj in Železna Kapla. Leta 1973 je zaposlil prvega sodelavca, leta 1974 si je nabavil prvi avtomobilski transporter za pobiranje smeti; iz podjetja z eno osebo in z enim traktorjem je ustvaril podjetje, ki zaposluje več kot 100 sodelavcev in ki šteje med največje delodajalce v velikovškem okraju. Vozni park se je razširil na 60 vozil, področja, ki jih pokriva podjetje Gojer, pa so se razširila od odstranjevanja fekalij na začetku na številne druge dejavnosti v korist čistejše narave ter v čim večje zadovoljstvo ljudi. Tudi v Sloveniji je nekaj časa posloval, mdr. v Ljubljani. Tedanji župan Jože Stergar ga je namreč prosil, da bi prevzel odstranjevanje smeti, ker so delavci komunalnega podjetja SNAGA stavkali.

Adi Gojer pa ni bil samo izredno uspešen podjetnik. Bil je vsa leta tudi podjetnik z izredno socialno žilico, kar potrjujejo mdr. razna društva, ki jih je vedno rad podprl. »Doraščal sem na majhni kmetiji v majhnem kraju. V teh okoliščinah ne moreš biti prevzeten,« je ob zlatem jubileju njegovega podjetja poudaril v pogovoru z Novicami. Temu primerno se je glasilo tudi njegovo geslo: »Povsod pomagamo, kjer moremo.« 

Adija Gojerja bomo ohranili v častnem spominu. Vsem žalujočim velja iskreno sožalje. 

Iz rubrike Osmrtnice preberite tudi