
Sveče Suetschach
Ste se za črno-belo tehniko odločili tudi zaradi tega, ker je z redukcijo laže doseči dramatičnost? Mislim, da bi imel z barvno fotografijo veliko večje težave, da bi to povedal, kar sem.Fotografiranje je tudi potvarjanje resničnosti, saj prikaže le izsek celote. Je potvarjanje ali manipulacija del ustvarjanja fotografske zgodbe? Vzamem si pravico, kaj bo videl, kdor hoče meni prisluhniti. Določim mu zorni kot in atmosfero. Če bi sam prišel tja, bi videl nekaj čisto drugega.S kakšno tehniko ste fotografirali? Vse sem fotografiral na srednje formatni film 6x6, z zelo zrnatim filmom s 400 ASO in vse s Hasselbladom. Delam sicer tudi z digitalnim foto aparatom. Tiste stvari, ki jih jemljem zelo osebno in jih delam res zase, ne zgolj za honorar, pa delam vse na film.Toliko kot danes se še nikoli ni fotografiralo in objavljalo, predvsem na raznih družbenih omrežjih. V čem je dodana vrednost poklicnega ali umetniškega fotografa?Umetniški fotograf je zame pojem, ki ne obstaja. Fotograf je fotograf, ker tudi ni umetniškega kiparja ali umetniškega slikarja.Je pa verjetno razlika med fotografom, ki pristopi avtorsko, in drugimi? Večina fotografov, ki objavljajo svoje posnetke na družbenih omrežjih, se jim ti zgodijo bolj ali manj naključno. Kot avtorski fotograf pa greš delat z nekim namenom, ki ga je treba doseči, kar je bistvena razlika med profesionalnim in amaterskim fotografom. Poplave objavljanja, neki ekshibicionizem in pojavljanje povsod so grozljivo razkazovanje. Težko je ohraniti distanco, če je neki poklic tako izrabljen. Ne moreš pa zanikati nove tehnike in pričakovati, da mora biti vselej enako. Bistveno večja revolucija od digitalne fotografije je bila, ko so opustili fotografiranje s stekleno ploščo in šli na film.Ker je fotografiranje postalo širše dostopno? Tako je. Druga revolucija v fotografiji je bil polaroid, ki je bil tudi večji od digitalizacije. Žalostna plat nove tehnologije je ta, da se stvar zaradi enormnega profita zbanalizira in vulgarizira.Pogosto ste že slikali v tako imenovanem zamejstvu. Kaj vas kot fotografa vleče čez meje slovenske države? Meja, ki jo določa politika, ne more določati človekove meje. Ko stopiš čez državno mejo, ki je nevidna, se življenje ne spremeni. Čeprav so specifike, se življenje preliva. Poleg tega nas je zelo malo, smo majhna država. Če se mi zapiramo, je to katastrofa.In kaj vas pri tem zanima kot fotografa? To vidim, ko pridem tja. Enostavno krožim in potem me stvari nagovorijo. Ne delam si v naprej programa.Iz rubrike Kultura preberite tudi