Jazz-spektakel z Bodom Bučarjem in Swingatanom

Prosvetno društvo Kočna ta petek ob 19.30 vabi na jazz- koncert, ki ga bo že tretje leto oblikoval vrhunski jazz klarinetist Borut »Bodo« Bučar, ki ima za seboj več kot 70-letno blestečo kariero. »V Evropi nas poznajo, v Ameriki pa sploh,« se nasmehne 91-letni glasbenik, eden izmed pionirjev slovenske jazz-scene, ki med vrhunce svoje kariere uvršča 16 daljših turnej po ZDA in na vprašanje, koliko koncertov je že imel, odvrne, da je po tisoč nehal šteti.
91-letni Bodo vsak dan igra in trenutno dela na treh kompozicijah. Pravi, da bo igral, dokler bo lahko, glasba in družba ga dvigata, kot bi bil 5 cm nad tlemi.

Vendar pa v Ljubljani rojeni Borut Bučar ne skriva, da začetki jazza v takratni Jugoslaviji zaradi političnih razmer niso bili lahki. Komunistična politika si je za zgled vzela Rusijo in močno omejevala vplive zahoda, tudi na področju glasbe. »Jazz je bil v moji mladosti prepovedan. Ker sem se na to požvižgal in obiskoval pouk jazza, so me prijavili policiji. V glasbeni šoli so mi zapretili, naj odneham in s figo v žepu sem prikimal,« pomni Bodo. Jazz je v Sloveniji kljub nasprotovanju kmalu dobil krila. »Podlaga je bila ameriška kompozicija, to je večni jazz. Vendar mi ne igramo ameriškega jazza, mi igramo jazz.« Bučar poudarja, da je jazz zvrst, ki sicer izvira iz Amerike, a je osvojila svet in je dandanes doma povsod. »Vsak glasbenik ima individualno interpretacijo – osebni izraz materije, ki je znana, a podana na svoj način.« Svoj osebni stil opiše kot swing-jazz; jazz, ki ga je oblikoval v mladosti, t.j. mainstream, polnokrvni jazz, ki ni okostenel, pa tudi ni na silo nekaj novega. Kljub temu, da je njegovo srce vselej bilo za jazz, je sprva študiral arhitekturo in več kot 20 let opravljal poklic arhitekta, vsak prosti trenutek pa namenil jazzu. Po prekinitvi igranja zaradi družinske tragedije pa se je po mnogih vabilih vrnil v svet glasbe ter sklenil, da bo to njegova polna zaposlitev. Igral je v mnogih jazz-zasedbah, orkestrih kot naprimer Big Bend RTV Slovenija, ustanovil pa je tudi bend Greentown Jazz Bend, s katerim se je za vedno zapisal v srca pettisočglavih množic na turnejah v ZDA in po svetu, Seven Dixies, The Generals in kvintet, s katerimi je že dvakrat nastopil v Svečah. Pot ga je prvič zanesla v Sveče potem, ko je na dopustu z ženo spoznal Fritza Breitfußa in ženo Zalo, ljubitelja jazza, in stkali so prijateljstvo, ki ga spremljajo vsakoletni jazz-koncerti.

Iz rubrike Napoved preberite tudi