10 let kulturnega društva ter kvarteta Dobniško jezero

Pred desetimi leti je kulturno društvo Kulturna vrtnarija Kulturgarten Aichwaldsee začelo vsak petek prirejati koncerte, branja, filmske večere in razstave v kopališču. Do danes je bilo več kot 700 prireditev, ki jih je (skoraj) vse fotografiral Dobljan Karl Nessmann. Iz teh slik je sestavil razstavo ob okroglem jubileju, katere vernisaža je obeležila praznovanje minuli petek.
Kvartet Dobniško jezero je prvič zapel ob ustanovitvi kulturnega društva

Kulturni spored večera je bil pester, pel je kvartet Dobniško jezero, brala sta dunajska pisateljica El Awadalla in štajerski pesnik Klaus Lederwasch, igrali pa so harmonikaš Luca Gruber in bendi The Rivers, Austro Pop Museum in Kras. Številni gostje so nazdravili na dolgoletno kulturno delovanje. Že nekaj let sta kopališče od kulturnega društva prevzela Christian in Katarzyna Sternad, ki skrbita za gostinsko in kulturno zadovoljstvo gostov.

Fotograf Karl Nessmann

Nastanek kvarteta

Poglejmo na začetek kulturnih prireditev v Dobju spomladi leta 2016, ko je kulturno društvo prevzelo kopališče. Če kulturno društvo predstavlja novo bivališče, je potreben kulturni program. Ker so bili vsi zbori za dani datum že drugod zaposleni, so se zbrali štirje pevci in pevke, da glasbeno oblikujejo prireditev. In ker je bilo to skupno petje vsem všeč, so sklenili, da pojejo naprej in se poimenujejo po majhnem jezercu, ob katerem so prvič nastopili: rojen je bil kvartet Dobniško jezero. V preteklih desetih letih je kvartet nastopil na številnih prireditvah ob Dobniškem jezeru, v Celovcu, na Zilji, na Radišah in po celotnem Koroškem, pa tudi v Gorici in v Trstu – vsakokrat je bilo čutiti in videti veselje pevk in pevcev do petja in publika je bila navdušena.

Tudi v petek je kvartet očaral publiko s slovensko pesmijo, zapeto s srčno in glasbeno harmonijo. Marija Friedl (sopran), Gabriele Beckmann (alt), Jakob Koschutnig (bas) in vodja kvarteta Simon Triessnig (tenor) so zapeli tako, da je segalo do srca. Ob 10. rojstnem dnevu so slišati še zmeraj sveži in navdušeni, ko pojejo koroške narodne, pa vmes tudi literaturo v drugih jezikih ali ritmične pesmi, na oder pa prinesejo tudi nasmeh. 

Kvartet bo nastopil 16. aprila na univerzi v Mariboru, maja na Gamsovi domačiji na Ločilu.

Razstava je na ogled do 5. maja od četrtka do ponedeljka.

Iz rubrike Kultura preberite tudi