
Leta 2000, v letu uradne ustanovitve skupine Bališ, se je zbrala prva postava rock skupine, ki so jo tedaj sestavljali Izi in Marko Stern, Norbert Lipuš, Davorin Lempl. Kitarista Daniela Sterna še ni bilo zraven, saj se je bendu pridružil leta 2001. Že 25 let koroški Slovenec in upokojeni davkar živi v Velikem Borištofu. Z ženo, ki je gradiščanska Hrvatica, imata dva sinova: Gabriela, ki je pravnik, in Rafaela, ki je zdravnik. Kljub temu da imata tako skupina Bališ kot tudi Danielovo bivanje v Velikem Borištofu za seboj že 25 let, svoje žene ni spoznal na koncertu Bališev, temveč kot vodja ekskurzije gradiščanskih Hrvatic in Hrvatov po Koroški.
Daniel Stern: No ja, že, saj nas je glasba vedno veselila. Že takrat ob ustanovitvi smo vedeli, da svetovne zvezde verjetno nikoli ne bomo postali, ampak kljub temu imamo svoje veselje s tem, kar delamo.
V glavnem smo pripravljali novo zgoščenko, s katero imamo še nekaj dela, tako da naš peti studijski album izide šele nekje v naslednjem letu. Enostavno želimo pesmi dobro pripraviti, imamo že vsa besedila, glasba oz. aranžmaji pa še nastajajo. Živimo namreč raztreseni po vsej Avstriji. Predvsem smo se od lani do zdaj pripravljali na našo 25-letnico, ker želimo zadevo pošteno postaviti na noge. Tak koncert zahteva veliko priprav in usklajevanj. Kolikor zdaj vem, bo koncert v Šentjanžu snemala RTV Slovenija. Če bomo dobro igrali in bodo tudi posnetki dobri, bomo morda pred studijskim albumom izdali še album v živo.
Vsi, od Nikolaja Efendija preko Noreia String Quarteta in Helmuta Bibla do Tonča Feiniga in drugih nastopajočih, bodo preigravali skladbe Bališev. Helmut Bibl je bil vsaj kakšna štiri leta član Bališev, gre za fenomenalnega rock kitarista, enega najboljših v Avstriji, ki je mdr. snemal s Falcom, Andyjem Baumom in drugimi. Do Helmuta smo prišli med snemanjem drugega albuma, on je imel na Dunaju tonski studio in je direktno sodeloval pri produkciji. Novega materiala Bališi na jubilejnem koncertu ne bomo igrali, saj gre za retrospektivo našega ustvarjanja v preteklih 25 letih. Smo pa že razdelili skladbe iz našega kataloga posameznim nastopajočim, ki bodo zaigrali med dvema in petimi pesmi Bališev. Na koncu koncerta pa bomo vsi nastopajoči združili moči v dveh pesmih.
Vsekakor, po 25 letih so naše vaje bolj podobne družinskim srečanjem kot vajam, pa ne le zato, ker v Bališih igramo trije člani družine Stern. Srečujemo se na Dunaju, pri meni na Gradiščanskem, na Koroškem v Pliberku, srečamo se redko, a smo dobri prijatelji, povezuje nas več kot glasba. Tako dolgo že delamo to, kar delamo, zaradi dobrih medčloveških odnosov v bendu. Pri Bališih igram ritem kitaro, a poskušam tudi pri organizacijskih zadevah, kolikor gre, pomagati svojemu bratu Marku.
Iz rubrike Pogovor preberite tudi